Häme Cup 2014

Suunnistuskoulu tiedottaa

Häme Cupin perusteella tehdään valinnat alueellisiin edustustuksiin ja palkitaan parhaat sarjoittain kauden lopulla. (Valinnoista tarkemmin Hämeen Suunnistuksen sivulla.)

Sarjat

H/D10RR, H/D12, H/D13, H/D14. TR-sarjat eivät ole Cupissa.

Mikäli osakilpailussa on sekä H/D10RR- että H/D10-sarjat, molemmista sarjoista jaetaan pisteet 10,9,8,..., ja ne yhdistetään sarjan H/D10RR yhteispisteisiin.

Niissä kilpailuissa, joissa 9- ja 10-vuotiailla on sama rata, tulokset yhdistetään. Sama koskee sarjoja 11 ja 12.

Pisteet

Osakilpailun voittaja saa 10 pistettä, toinen 9, kolmas 8 jne. Kuudet parhaat pisteet lasketaan yhteispisteisiin. Tasapisteissä voittaa se, jolla on enemmän ykkössijoja, kakkossijoja jne.

Pisteet laskee Mikko Laurikkala, Koovee (mikko.laurikkala at iki.fi).

Osakilpailut

  1. XVII Nokian Junnukisa (RaN) su 11.5.
  2. Tarmon kansalliset (HlT) su 18.5.
  3. HOK (VaHa) ti 20.5.
  4. OrPon kansalliset su 25.5.
  5. Väinänperän keskimatka (IkNV) su 1.6.
  6. Tampere Games 3. pv (TP) su 8.6.
  7. Forssa Games (LHR) ti 10.6.
  8. Tampere-suunnistus 3. pv (Koovee) su 29.6.
  9. Lasimäkisprint (Keihäs) la 19.7.
  10. AM-pitkä (KyRa) la 9.8.
  11. Hissin 60-vuotisjuhlakilpailu (HlS) su 17.8.
  12. VS Junnusuunnistus (VaHa) su 24.8.

H14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Akseli Julkunen LHR 8 8 10 10 10 10 9 9 58
2 Mikko Eerola TP 9 3 6 9 3 10 10 8 10 56
3 Kimmo Kontio KangSK 10 6 6 9 6 7 4 8 10 9 53
4 Lasse Viilo TP 3 10 9 9 3 7 9 7 7 8 52
5 Teemu Oksanen IkNV 7 7 7 10 7 5 5 7 9 6 47
6 Sakari Koivuniemi RaN 4 1 1 9 8 8 5 5 39
7 Leevi Keronen TP 1 5 8 1 4 6 5 7 7 38
8 Eetu Pohja Koovee 5 4 5 8 4 9 4 3 35
9 Jussi Jalonen HlS 9 2 6 6 2 6 31
10 Vili Mähönen TP 6 2 8 10 26
11 Otso Marttila KangSK 4 5 1 1 5 16
12 Ossi Mustonen TP 2 8 2 3 15
13 Tiitus Mustajoki TP 1 7 2 10
14 Eerik Nurminen KangSK 5 5 10
15 Eemeli Laakso Keihäs 4 4 8
16 Juho Leonsaari KangSK 3 4 7
17 Topias Helminen Eräp 6 6
17 Juho Mäkinen LHR 6 6
19 Lauri Vihelä HlS 3 3 6
20 Vili Silmälä LHR 3 3
21 Topias Taubert Koovee 2 2
21 Eetu Nieminen LHR 2 2
23 Matias Rokka LHR 1 1

H13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Antti-Jussi Oksa TarpSu 8 10 10 10 9 5 9 10 6 10 6 10 60
2 Antti Rissanen TP 10 7 8 9 10 10 10 5 10 8 10 7 60
3 Leo Matinheikki TP 9 9 9 8 8 6 6 6 7 6 8 9 52
4 Vertti Laitinen Koovee 5 8 3 7 9 5 1 9 9 9 5 51
5 Ilmari Aho VaHa 6 6 7 7 7 8 5 4 41
6 Jaakko Takala TP 4 7 4 9 2 2 28
7 Emil Piippo KangSK 8 8 7 23
8 Joel Schüle Koovee 6 4 3 4 6 23
9 Samuli Pulkkinen KyRa 2 4 5 2 4 4 21
10 Joonas Väliharju TP 6 4 7 3 20
11 Jussi Mattila LHR 5 8 5 18
12 Rasmus Mäkipää RaN 3 6 4 3 16
13 Kristian Ketola Koovee 1 5 3 4 13
14 Juho Mäkinen LHR 2 7 9
15 Severi Halonen VaHa 4 5 9
16 Lauri Naskali KyRa 2 2 5 9
17 Pyry Anttila KangSK 1 2 3 3 9
18 Niilo Syrjälä LHR 8 8
19 Vilhelm Toivonen KangSK 7 1 8
20 Juho Soininen KyRa 3 1 4
21 Pyry Vaismaa KangSK 3 3
22 Niklas Laine Keihäs 2 2
23 Aapo Reima HlS 1 1

H12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Niilo Syrjälä LHR 6 10 10 9 9 10 9 9 10 58
2 Seeti Salonen VaHa 7 5 10 10 8 10 9 54
3 Matias Lautamäki HlS 10 8 6 9 10 5 5 9 52
4 Akseli Konttila Koovee 3 3 1 8 9 8 7 10 8 50
5 Topias Ahola KangSK 9 6 8 4 7 6 7 3 6 43
6 Juho Nieminen TP 4 9 10 6 8 5 4 42
7 Oskari Aumo Keihäs 7 9 3 5 7 4 4 1 8 40
8 Kasimir Niinimäki KyRa 1 8 4 9 6 4 32
9 Vili Olkkonen KangSK 5 7 1 2 8 2 2 6 30
10 Valtteri Heinimaa KangSK 4 4 7 2 2 7 3 27
11 Eemil Koskinen RaN 8 5 8 21
12 Eerik Aaltio VaHa 6 5 7 2 1 21
13 Olli Mustajoki TP 5 3 1 6 4 2 21
14 Heikki Takala TP 6 8 14
15 Visa Salonen Koovee 2 3 4 5 14
15 Eemeli Kivelä KangSK 3 2 4 5 14
17 Elmeri Syrjälä LHR 10 10
18 Väinö Ristimäki Keihäs 3 4 3 10
19 Benjamin Saarela LHR 1 7 8
20 Valtteri Kivelä KangSK 1 6 7
21 Tuomas Rokka LHR 5 5
22 Oula Ojansivu Koovee 3 3
23 Tuukka Kupiainen Koovee 1 2 3
23 Valtteri Rantala Keihäs 2 1 3
25 Miro Talvitie RaN 2 2
26 Anton Vehkalahti IkNV 1 1
26 Jasper Alajoutsi Koovee 1 1
28 Tommi Viilo TP

H10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Elmeri Syrjälä LHR 10 10 7 10 9 10 10 8 10 10 10 60
2 Tuomas Leinamo Keihäs 8 7 6 9 10 10 10 5 1 9 9 9 57
3 Rauli Aho VaHa 9 9 10 8 9 10 3 10 57
4 Aapo Liponkoski TP 9 2 3 3 7 6 6 4 9 5 8 9 48
5 Aapo Mustajoki TP 7 5 8 4 1 1 10 10 44
6 Ville Väliharju TP 4 5 8 7 7 9 4 7 43
7 Nico Toivanen KyRa 6 6 9 5 6 8 7 42
8 Milo Konttila Koovee 10 1 7 2 8 7 35
9 Kasper Joensivu VaHa 6 4 5 7 8 3 3 5 35
10 Veeti Mähönen TP 8 10 6 9 33
11 Thomas Saarela LHR 8 8 9 8 33
12 Niko Mäkinen LHR 7 7 8 6 28
13 Jami Kopra HlS 5 6 4 6 7 28
14 Aaro Koskinen TP 6 8 6 20
15 Iiro Pitkänen PirHi 4 7 8 19
16 Jere Simola PirHi 1 8 6 3 18
17 Sakari Syrjälä Koovee 5 9 14
18 Kalle Ojala PirHi 3 6 3 2 14
19 Topias Kupiainen Koovee 7 1 5 13
20 Ilari Skyttä HlS 4 7 2 13
21 Henri Suojanen Koovee 5 3 5 13
22 Aleksi Ojala PirHi 2 4 6 12
23 Aaro Lahikainen TP 9 9
23 Elmeri Verho TP 9 9
25 Matias Immonen HlS 1 7 8
26 Miska Mäntylä Koovee 5 3 8
26 Aksu Vuorensyrjä HlS 3 5 8
28 Roope Salomaa TP 2 5 7
29 Mikko Maijala LHR 6 6
29 Kalle Taura TarpSu 6 6
31 Niko Urho LHR 5 5
32 Kalle Kulju Keihäs 1 4 5
33 Tyko Suomi LHR 4 4
34 Antti Kaleva LHR 3 3
35 Nuutti Vennelä KangSK 2 1 3
36 Juho Filppula VaHa 2 2
36 Akseli Pesu TP 2 2
36 Onni Liponkoski TP 2 2
36 Eemil Koskinen TP 2 2
40 Tami Pohjonen IkNV 1 1
40 Joonas Korhonen TarpSu 1 1
42 Samu Boman Koovee 8
43 Petja Vaismaa PäLuLu 4

D14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Meiju Lehtinen HlS 10 10 9 8 7 9 10 9 10 10 8 59
2 Lotta Eerola TP 9 10 10 10 10 9 9 10 59
3 Veera Haavisto KyRa 6 6 8 4 8 9 10 6 8 9 52
4 Kaisa Haanpää TP 8 5 6 10 3 6 8 8 4 7 47
5 Saara Yli-Hietanen TP 5 7 7 9 7 9 7 4 8 3 47
6 Lotta Välkki TP 4 4 7 6 5 6 7 7 5 2 38
7 Sanni Kuusinen HlS 8 5 4 5 7 6 35
8 Hilda Kukonlehto KangSK 7 9 8 9 33
9 Emmi Kortteinen Koovee 4 3 2 6 2 6 7 5 31
10 Netta Toivanen KyRa 3 2 3 5 1 5 6 3 3 25
11 Anne Penttilä HlS 2 1 2 4 5 1 4 18
12 Ella Eerola Keihäs 4 8 12
13 Anniina Tuominen TP 5 2 5 12
14 Reetta Leinamo Keihäs 1 2 6 1 10
15 Anna Kopra HlS 4 2 6
16 Marja Kaleva LHR 3 3 6
17 Pinja Roihupalo PirHi 1 3 1 5
18 Heta Virtanen HlS 4 4
19 Tuuli Tiitola KangSK 3 3

D13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Heta Virtanen HlS 10 10 9 10 9 10 10 10 60
2 Rosa Simola PirHi 9 5 9 10 5 10 8 10 9 7 10 58
3 Essi Metsälä HlS 10 9 8 9 8 6 7 8 9 53
4 Hilla Niemelä Koovee 8 7 8 8 3 2 4 9 6 46
5 Outi Haikama HlS 8 5 7 9 6 8 43
6 Ida Jussila TP 2 9 10 9 2 6 38
7 Maija Mäenpää Keihäs 4 6 3 5 8 1 8 34
8 Ennimaria Järventausta KyRa 6 4 5 5 6 6 5 5 33
9 Aino Ristimäki Keihäs 8 5 7 7 27
10 Maria Koskensalo IkNV 3 7 3 7 5 25
11 Johanna Jokinen Eräp 7 4 4 5 4 24
12 Idaliina Kuusisto Koovee 2 4 4 2 6 3 21
13 Linda Sainio KangSK 3 7 4 2 4 20
14 Alisa Asp Koovee 6 1 6 3 2 18
15 Salla Mustonen TP 3 6 7 16
16 Suvi Kurth TP 7 3 10
17 Anni Järvinen RaN 5 5
18 Reeta Malmlund Koovee 1 4 5
19 Kaisa Keränen HlS 4 4
20 Sini Viitala RaN 1 3 4
21 Helena Halkosaari LHR 3 3
22 Venla Annala KangSK 2 1 3
23 Pihla Huumarsalo Keihäs 2 2
24 Sara Talvitie RaN 1 1
24 Vilja Salminen HlS 1 1

D12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Fanny Kukonlehto KangSK 10 3 10 10 10 10 10 10 10 10 60
2 Tessa Salmia TarpSu 9 10 10 9 7 8 6 9 9 5 10 9 57
3 Ilona Tikkakoski TP 8 5 7 8 2 5 7 2 6 9 8 47
4 Kaarina Nurminen KangSK 9 2 9 8 4 9 41
5 Oona Tennilä HlS 3 8 6 8 8 6 39
6 Inka Joensivu VaHa 6 6 4 7 9 3 6 38
7 Sonja Leinamo Keihäs 2 7 6 9 1 7 4 35
8 Netta Leppänen Keihäs 1 6 1 8 8 7 31
9 Silja Yli-Hietanen TP 7 1 4 3 4 5 8 2 31
10 Elli Kuoppala TarpSu 2 5 5 2 2 5 4 2 3 7 29
11 Laura Laukkanen TarpSu 4 5 6 3 5 23
12 Katri Kontio KangSK 9 1 4 1 1 3 19
13 Saana Kuusinen HlS 1 7 3 2 5 1 19
14 Villa Mustajoki TP 8 3 6 17
15 Rita Simola PirHi 5 3 5 4 17
16 Olga Koskinen KangSK 3 3 7 13
17 Susanna Koskensalo IkNV 4 6 10
18 Reeta Virtanen HlS 2 7 9
19 Outi Savisaari TP 4 4
19 Pihla Häkkinen Koovee 4 4
21 Vilma Pesu TP 1 1 2 4
22 Milja Kiuru VaHa 1 1

D10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Hetta Niemelä Koovee 9 10 9 10 10 10 10 10 9 60
2 Siiri Julkunen LHR 10 10 10 7 9 10 9 9 10 59
3 Kirsi Kontio KangSK 10 9 9 5 8 8 7 5 7 4 8 52
4 Veera Olkkonen KangSK 8 5 6 9 10 8 9 2 7 1 5 5 51
5 Eevi Kulju Keihäs 4 4 9 7 8 8 10 9 51
6 Venla Heinimaa KangSK 6 8 7 6 8 7 8 8 8 47
7 Salla Valio TP 9 5 7 10 5 2 3 10 46
8 Inka Haikama HlS 2 7 8 4 6 4 9 38
9 Saana Nieminen TP 1 6 8 3 9 4 1 5 5 37
10 Janette Helen HlS 4 3 8 5 6 7 7 37
11 Liisa Matinheikki TP 4 3 3 2 7 10 4 3 4 6 3 35
12 Vieno Ristimäki Keihäs 10 9 9 6 34
13 Elmiina Laakso Keihäs 8 8 2 9 2 29
14 Siiri Pajula KangSK 7 1 6 6 3 6 29
15 Emilia Schmidt TP 8 6 3 17
16 Oona Kaikkonen Koovee 1 5 7 13
17 Kaisa Takala TP 6 5 2 13
18 Nella Laine Keihäs 3 8 11
19 Saara Rajala TarpSu 6 3 9
20 Emma Ahvenjärvi Koovee 7 7
20 Inka Niemi Keihäs 7 7
22 Lotta Laitamäki HlT 1 6 7
23 Hanni Koski Koovee 6 6
24 Sara Jauhiainen OrPo 5 1 6
25 Linnea Ojala Keihäs 2 4 6
26 Elina Guina TP 5 5
27 Heini Lehtinen HauSi 3 2 5
27 Laura Nummela OrPo 2 3 5
29 Tuulia Laukkanen TarpSu 4 4
29 Ada Aarnio KangSK 4 4
31 Aino Haavisto KyRa 3 3
32 Silja Roihupalo PirHi 2 2
32 Reetta Nieminen VaHa 2 2
34 Meri Talvitie RaN 1 1
34 Maisa Koponen IkNV 1 1
34 Pihla Myllykoski TP 1 1
34 Anni Rokka LHR 1 1
34 Emma Raimovaara HlS 1 1