Häme Cup 2015

Suunnistuskoulu tiedottaa

Häme Cupin perusteella tehdään valinnat alueellisiin edustustuksiin ja palkitaan parhaat sarjoittain kauden lopulla. (Valinnoista ja palkinnoista tarkemmin Hämeen Suunnistuksen sivulla.)

Pisteet

Osakilpailun voittaja saa 10 pistettä, toinen 9, kolmas 8 jne. Kuudet parhaat pisteet lasketaan yhteispisteisiin. Tasapisteissä voittaa se, jolla on enemmän ykkössijoja, kakkossijoja jne.

Sarjat

H/D10RR, H/D12, H/D13, H/D14. TR-sarjat eivät ole Cupissa.

Mikäli osakilpailussa on sekä H/D10RR- että H/D10-sarjat, molemmista sarjoista jaetaan pisteet 10,9,8,..., ja ne yhdistetään sarjan H/D10RR yhteispisteisiin.

Niissä kilpailuissa, joissa 9- ja 10-vuotiailla on sama rata, tulokset yhdistetään. Sama koskee sarjoja 11 ja 12.

Pisteet laskee Mikko Laurikkala, Koovee (mikko.laurikkala at iki.fi).

Osakilpailut

  1. SK:n kansallinen (KangSK) su 3.5.
  2. Hiiltomiehet-pyöräsuunnistus, keskimatka [kilpailu nro 22426] (Hiilto) la 9.5.
  3. Aulangon Sibelius Sprintti (HlT) la 16.5.
  4. Sibeliuskirmaus (HlS) su 17.5.
  5. HOK (OrPo) ti 19.5.
  6. XVIII Junnukisa (RaN) ti 26.5.
  7. Tampere Games, pitkä matka (TP) su 7.6.
  8. Forssa Games (LHR) to 11.6.
  9. Tampere-suunnistus, 3. pv (Koovee) su 19.7.
  10. Lasimäkisprint 2015 (Keihäs) su 2.8.
  11. Hämeen am-pitkä (RaN) la 15.8.
  12. VS Junnusuunnistus (VaHa) la 5.9.

H14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Leo Matinheikki TP 9 10 10 9 9 10 10 9 10 10 10 8 60
2 Antti Rissanen TP 10 10 7 7 10 9 9 55
3 Vertti Laitinen Koovee 7 5 10 9 8 7 9 5 5 50
4 Ilmari Aho VaHa 8 8 8 8 8 6 8 4 3 7 48
5 Joel Schüle Koovee 8 9 3 7 7 8 5 44
6 Joonas Väliharju TP 7 5 4 6 6 5 6 3 35
7 Antti-Jussi Oksa TarpSu 9 7 6 10 32
8 Rasmus Mäkipää RaN 6 4 5 5 3 2 4 7 31
9 Emil Piippo KangSK 5 9 8 8 30
10 Lauri Naskali KyRa 5 4 4 1 6 20
11 Kristian Ketola Koovee 7 1 3 3 3 2 1 19
12 Vilhelm Toivonen KangSK 6 6 2 14
13 Jussi Mattila LHR 6 4 3 13
14 Niilo Väisänen KangSK 7 4 11
15 Niilo Syrjälä LHR 9 9
16 Jaakko Takala TP 2 6 8
17 Samuli Pulkkinen KyRa 2 2

H13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Niilo Syrjälä LHR 10 10 10 10 9 9 9 58
2 Akseli Konttila Koovee 8 7 10 2 10 10 9 54
3 Matias Lautamäki HlS 8 8 1 7 7 10 10 7 50
4 Seeti Salonen VaHa 9 7 6 8 8 8 8 4 48
5 Juho Nieminen TP 5 7 9 9 4 3 6 6 42
6 Valtteri Heinimaa KangSK 10 3 6 9 6 6 2 2 40
7 Eerik Aaltio VaHa 8 4 2 2 5 4 5 1 7 8 37
8 Olli Mustajoki TP 3 7 6 5 5 8 6 4 37
9 Eemil Koskinen RaN 4 8 6 10 4 2 34
10 Oskari Aumo Keihäs 7 5 9 3 5 3 32
11 Topias Ahola KangSK 1 9 4 3 7 4 5 32
12 Vili Olkkonen KangSK 6 9 9 2 5 31
13 Tommi Valkolehto RaN 2 3 1 2 8 16
14 Jasper Alajoutsi Koovee 2 1 5 7 15
15 Kasimir Niinimäki IkNV 4 4 6 1 15
16 Benjamin Saarela LHR 1 7 3 11
17 Elmeri Syrjälä LHR 10 10
18 Valtteri Kivelä KangSK 6 1 7
19 Jyri Huhtala Eräp 5 5
20 Tommi Viilo TP 3 1 4
21 Eemeli Kivelä KangSK 3 3
21 Venni Silmälä LHR 3 3
23 Matti Rintanen KangSK 2 2
24 Eetu Vuorensyrjä HlS 1 1
24 Miro Talvitie RaN 1 1

H12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Elmeri Syrjälä LHR 9 10 10 10 10 10 59
2 Aapo Liponkoski TP 9 6 8 9 8 8 7 9 51
3 Rauli Aho VaHa 8 7 8 5 10 8 6 8 5 49
4 Oliver Schüle Koovee 10 9 4 5 4 10 42
5 Valtteri Rantala Keihäs 9 6 9 10 4 38
6 Konsta Raitanen TP 8 4 3 6 7 4 3 7 36
7 Oliver Alajoutsi Koovee 7 1 4 5 7 4 6 33
8 Ville Väliharju TP 4 7 5 7 3 1 3 1 29
9 Eino Lehtiniemi RaN 4 5 2 3 7 3 2 3 25
10 Tuomas Leinamo Keihäs 10 6 8 24
11 Veeti Mähönen TP 7 9 7 23
12 Tuukka Kupiainen Koovee 10 10 1 21
13 Tuomas Rokka LHR 5 9 5 19
14 Joona Yliaho Koovee 3 1 9 5 18
15 Otso Tukiainen TP 1 8 4 3 1 17
16 Heikki Takala TP 5 9 14
17 Jyry Tukiainen TP 3 9 2 14
18 Mikael Kaukinen RaN 7 1 2 2 2 14
19 Nico Toivanen KyRa 5 4 2 11
20 Matias Mäenpää TP 1 8 9
21 Lauri Nieminen VaHa 1 6 2 9
22 Aaro Koskinen TP 8 8
23 Iiro Pitkänen Koovee 6 2 8
23 Lauri Isokallio RaN 2 6 8
25 Anton Vehkalahti IkNV 6 6
26 Jami Kopra HlS 2 3 5

H10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Milo Konttila Koovee 10 10 9 10 10 9 3 10 7 9 59
2 Eemil Koskinen TP 10 9 7 9 9 7 9 8 8 9 10 10 57
3 Eino Liponkoski TP 10 10 9 5 10 10 54
4 Jere Simola Koovee 9 5 10 6 9 6 6 4 8 5 48
5 Kalle Kulju Keihäs 7 2 3 7 10 10 3 8 45
6 Kasper Joensivu VaHa 7 8 8 8 5 5 4 41
7 Thomas Saarela LHR 10 9 7 5 8 39
8 Juho Filppula VaHa 3 5 7 7 6 7 7 39
9 Akseli Pesu TP 7 10 7 9 33
10 Nuutti Vennelä KangSK 9 2 10 6 1 3 31
11 Onni Liponkoski TP 8 4 8 8 28
12 Tyko Suomi LHR 6 9 7 4 26
13 Aaro Lahikainen TP 5 5 5 9 24
14 Ilari Skyttä HlS 8 4 3 6 21
15 Joonas Korhonen TarpSu 8 9 17
16 Aleksi Ojala Koovee 8 6 2 16
16 Visa Koivunen KangSK 8 6 2 16
18 Mitja Korja Keihäs 9 6 15
19 Elias Taura TarpSu 6 5 3 14
20 Elias Schüle Koovee 6 2 1 5 14
21 Sami Saarikko TP 4 8 12
22 Kalle Ojala Koovee 6 1 5 12
23 Leevi Niemelä KangSK 10 1 11
24 Matias Immonen HlS 4 5 1 10
25 Juho Rosenström KangSK 9 9
26 Jimi Eerola VaHa 8 8
27 Olli Kuusisto Koovee 1 5 2 8
28 Niilo Rautio Koovee 7 7
28 Pyry Järvensivu OrPo 7 7
28 Mikko Maijala LHR 7 7
31 Aksu Vuorensyrjä HlS 3 4 7
32 Santtu Jauhiainen OrPo 6 6
32 Arttu Ritala TP 6 6
34 Johannes Taubert Koovee 1 4 5
35 Miro Sivonen TP 3 2 5
35 Toivo Rusanen VaHa 3 2 5
37 Joni Uusitalo KangSK 4 4
37 Aatos Riikonen TP 4 4
39 Elias Porkka RaN 3 3
40 Eevert Riikonen TP 2 2
41 Samu Ritala TP 1 1
42 Eetu Lehtovirta TP 7
43 Noa Honkala Koovee 1

D14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Heta Virtanen HlS 10 10 10 10 10 7 10 9 60
2 Rosa Simola Koovee 10 9 6 9 10 7 10 4 8 56
3 Idaliina Kuusisto Koovee 8 7 7 8 9 9 9 6 7 10 53
4 Ida Jussila TP 9 9 6 7 8 5 9 10 52
5 Hilla Niemelä Koovee 9 4 5 8 9 8 8 6 48
6 Ennimaria Järventausta KyRa 7 7 8 4 6 5 6 5 4 8 9 45
7 Essi Metsälä HlS 2 5 7 8 5 27
8 Johanna Jokinen Eräp 6 3 2 6 4 1 3 4 26
9 Julia Hirvonen EE 8 1 1 5 3 6 24
10 Maija Mäenpää HlS 5 3 4 3 7 22
11 Maria Koskensalo IkNV 4 6 5 3 18
12 Alisa Asp Koovee 5 2 3 2 4 1 2 18
13 Katariina Koski Koovee 3 2 3 2 5 15
14 Kaisa Keränen HlS 8 3 3 14
15 Outi Haikama HlS 6 4 1 11
16 Kaarina Nurminen Hiilto 10 10
17 Linda Sainio KangSK 7 7
18 Sini Viitala RaN 4 4
19 Helena Halkosaari LHR 2 2
19 Wilhelmiina Liuksiala KyRa 2 2
21 Anni Hiiri HauSi 1 1
21 Ida Isolähteenmäki IkNV 1 1
21 Reeta Malmlund Koovee 1 1

D13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Tessa Salmia TarpSu 10 10 10 10 10 10 10 10 8 10 6 60
2 Kaarina Nurminen KangSK 9 9 9 10 10 8 9 56
3 Sonja Leinamo Keihäs 6 8 9 9 9 7 8 50
4 Inka Joensivu VaHa 5 6 9 7 8 9 5 7 46
5 Elli Kuoppala TarpSu 7 9 7 5 8 3 4 7 8 4 46
6 Laura Laukkanen TarpSu 8 7 5 8 7 4 9 1 1 44
7 Outi Savisaari TP 4 6 6 8 5 4 6 3 5 36
8 Milja Kiuru VaHa 8 7 5 6 5 2 3 34
9 Villa Mustajoki TP 6 8 7 6 6 33
10 Susanna Koskensalo IkNV 7 2 7 1 4 21
11 Fanny Kukonlehto KangSK 9 10 19
12 Ella Filppula VaHa 6 4 3 2 3 1 19
13 Olga Koskinen KangSK 4 4 8
14 Anni Laine TP 5 2 7
15 Vilma Vuorisalmi TP 6 6
16 Liina Laitamäki HlS 3 3 6
17 Kia Honkala Koovee 5 5
18 Reetta Ketola Koovee 2 2
18 Kia Pöytäkivi VaHa 2 2
20 Aino-Sofia Juurijärvi IkNV 1 1

D12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Fanny Kukonlehto KangSK 10 10 10 10 10 10 10 60
2 Ilona Tikkakoski TP 9 8 6 7 9 6 8 7 10 10 8 54
3 Silja Yli-Hietanen TP 8 9 7 8 4 10 9 7 10 54
4 Katri Kontio KangSK 6 10 7 8 8 5 9 9 7 5 9 53
5 Hetta Niemelä Koovee 6 9 9 7 1 6 3 7 44
6 Rita Simola Koovee 6 2 3 9 2 6 9 5 38
7 Netta Leppänen Keihäs 4 6 7 3 8 8 4 3 37
8 Saana Kuusinen HlS 8 4 6 5 8 1 4 2 1 35
9 Venla Imberg HlS 7 1 5 4 2 2 6 6 4 32
10 Janette Helen HlS 2 3 4 7 1 6 23
11 Pihla Häkkinen Koovee 9 3 8 20
12 Venla Heinimaa KangSK 4 5 3 4 3 1 20
13 Vilma Pesu TP 7 5 3 4 19
14 Veera Olkkonen KangSK 1 4 3 5 3 2 18
15 Liisa Matinheikki TP 3 6 9
16 Ida Kontkanen KangSK 5 3 1 9
17 Inka Haikama HlS 5 5
17 Jenny Ojala Koovee 5 5
19 Elmiina Laakso Keihäs 2 1 3
19 Reeta Virtanen HlS 1 2 3
21 Salla Valio TP 2 2
22 Siiri Pajula KangSK 1 1

D10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Yht
1 Eevi Kulju Keihäs 8 10 10 10 10 9 10 7 8 59
2 Kirsi Kontio KangSK 10 10 8 10 8 8 10 5 9 9 58
3 Emma-Riikka Laamanen TarpSu 10 9 10 3 7 10 8 9 56
4 Tuulia Laukkanen TarpSu 9 10 8 9 10 10 56
5 Nella Laine Keihäs 6 8 2 9 9 9 7 7 6 10 52
6 Oona Kaikkonen Koovee 9 7 10 8 9 8 51
7 Sara Leppänen Keihäs 7 3 8 10 6 34
8 Siiri Alakoski TP 7 8 5 8 1 4 33
9 Emma Jussila TP 10 9 9 28
10 Ada Aarnio KangSK 8 7 5 5 25
11 Reetta Nieminen VaHa 4 2 3 4 4 7 24
12 Linnea Ojala Keihäs 3 5 5 5 6 24
13 Emma Raimovaara HlS 2 7 6 1 6 22
14 Sara Jauhiainen OrPo 7 4 5 6 22
15 Heidi Salonen Koovee 3 7 4 2 4 20
16 Alina Syrjälä LHR 6 6 2 5 19
16 Johanna Naskali KyRa 6 2 6 5 19
18 Kaisa Takala TP 8 3 6 17
19 Anni Rintanen KangSK 9 6 15
20 Lotta Laitamäki HlT 9 4 2 15
21 Meri Väistökoski TP 3 4 8 15
22 Hanni Koski Koovee 5 8 13
23 Karoliina Suomalainen KangSK 3 9 12
24 Olivia Viitanen RaN 8 8
25 Saara Rajala TarpSu 2 1 5 8
26 Mette Varjola Koovee 7 7
26 Inka Niemi Keihäs 7 7
28 Heini Lehtinen HauSi 4 3 7
29 Carita Kivimäki KyRa 6 6
30 Siina Lampinen TP 5 1 6
31 Meri Talvitie RaN 5 5
32 Henriikka Kiuru VaHa 4 4
32 Isabella Lillqvist KangSK 4 4
32 Moona Lämsä VaHa 4 4
35 Pihla Myllykoski TP 1 3 4
36 Sania Niemelä KyRa 3 3
37 Heini Jormanainen KangSK 2 1 3
38 Venla Lahti TarpSu 2 2
38 Siiri Lauttajärvi VaHa 2 2
40 Aino Aarnio KangSK 1 1 2
41 Linnea Laakso HlS 1 1
41 Anni Rokka LHR 1 1